زیر گذر زنـــــدگــــی ... !
" ایــن زنـــــدگــــی ِ مـن اســت ! "
 
 
پنجشنبه 27 اسفند 1394 :: نویسنده : فرهاد مهدی

با سلام خدمت دوستان وبلاگی عزیز بعد از مدت ها  ارشیو , دو ماه از وبلاگم خالی ماند , نمیخوام دوباره حرفهای تکراری و بهونه گیری های همیشگی رو کنم , بگذریم ... علت انتخاب این موضوع بحث با تعدادی از دوستان بود , که عقاید خودشون رو داشتند و تا حدودی هم قابل قبول بود . راجب این موضوع میشه ساعت ها صحبت کرد ولی من سعی میکنم که خیلی مختصر در مورد این موضوع توضیح بدم . امیدوارم بتوانم حداقل یک علامت سوال از ذهن شما رو پاک کنم . بهتر است که دین و انسانیت را  رویا روی هم ندانیم, چون دین و انسانیت مکمل هم هستند و متضاد یکدیگر نیستند , علم و انسانیت , لازمه ی زندگی انسان ها هستند و با داشتن این موارد , انسان ها میتوانند کنار هم در اجتماع زندگی کنند , باز هم تاکید میکنم (لازمه ی) زندگی بشر هستند , یعنی کسانی که خود رو فردی دین دار میدانند باید علم و انسانیت رو در درجه اول داشته باشند و در مرحله بعد برای رسیدن به کمال , انسانها نیاز به عامل سومی به نام دین دارند . در واقع ادیان مختلف امده اند تا انسان بسازند پس می توان گفت که دین و انسانیت در اصل یکی هستند . دین به لحاظ محتوا عبارت است از: عقاید ، اخلاق و احکام عملی . دین آمده تا اخلاق را تکمیل کند . پیامبر اسلام فرمود : من برای تکمیل کردن خوبی های اخلاقی مبعوث شدم ، و همچنین یادگیری علم را بر هر انسانی واجب شمرده است . بنابراین در هر دو صورت ، دینداری بدون علم و انسانیت ناقص می باشد . ] نه هركس شد مسلمان می توان گفتش كه سلمان شد ... كه اول بایدش سلمان شد و بعدش مسلمان شد[  . تمام تلاش ادیان هدایت بشر در مسیر انسانیت و اخلاقیات است . اعتقاد به خدا محور و پشتوانه تمامی فعالیت های اخلاقی انسان در عرصه جامعه است . در دین مساله مرگ که بزرگترین ترس بشر هست ازبین میره  , و انسان ها در بن بستها و مشکلات و بیماریها و سختیها و... میتوانند به خداوند رو بیاورند و اعتقاد دارند که کمک کننده ای هست و درواقع یک چتر و حس امنیت ایجاد میکنه . پس میتوان نتیجه گرفت که انسانیت با دین داری ، تقابلی ندارد که بخواهیم فقط یکی را انتخاب کنیم . انسانیت و داشتن اخلاق نیک ، مراتب و درجاتی دارد که عالی ترین مراتب آن در دین محقق می شود . در صورت عدم ایمان به جهان آخرت و نتایج اعمال ، نیک خلقی و حسن اخلاق ، ضامن اجرایی چندانی نخواهد داشت . و جایگزین هایی که سعی کرده اند برای معاد بسازند ، کارایی چندانی ندارد . شهید مطهری یکی از این جایگزین ها و اشکال آن را این گونه بیان می کند : اخلاق معنایش این است كه من اینقدر بفهمم كه نفع من در نفع دیگران است . من باید اینقدر شعور داشته باشم كه در جامعه ، نفع من در نفع همه انسانهاى دیگر است. به هر حال جامعه غرب و تمدن جدید آن که کینه شدیدی از کلیسا داشت ، به دلیل بی بدیل بودن آن ، مجوز بقای حداقلی به کلیسا داده است . به هر حال کشور های  غربی هم فهمیده اند که هیچ چیز نمی تواند جای دین را پر کند. نباید فراموش کنیم که هیچ کس بدکاری خود را با شعار بدکاری انجام نمی دهد . بلکه حتی کسانی که می خواهند عملی زشت را انجام دهند ، سعی می کنند ، توجیهاتی برای عمل خود بسازند و آن را معقول نشان دهند. بنابراین روشن است که چرا عده ای بی دینی خود را با شعار انسانیت رنگ و لعاب می دهند .

- چرا اروپایی ها با اخلاق هستند؟ یک سؤال بسیار مهم : اگر بدون ایمان نمی توان اخلاقی بود پس چرا برخی جوامع اروپایی وآمریکایی مذهبی نیستند اما از دروغ و نفاق و تزویر و دزدی وخیانت پرهیز می كنند؟ پس معلوم می شود كه می توان اخلاقی بود بدون اینكه متكی به ایمان و معرفت باشد.  

شهید مطهری می فرماید : این سخن را شما زیاد شنیده اید ، خود من هم زیاد شنیده ام و شاید مدتها هم به آن معتقد بودم كه چنین چیزی می شود، استاد شهید در ادامه سه نوع(خود) را مطرح می کند که بیانی به این مضمون دارد.

1- خود شخصی انسان : گاهی اوقات فقط خودش را می بیند و از آن حیطه تجاوز نمی کند . دایره ای كشیده اند كه خودشان در داخل آن و غیر خودشان همه بیرون از آن هستند همه چیز را برای خودشان می خواهند . این ، نوع ضعیف خود پرستی است .

2- خود خانوادگی : برخی اوقات ، انسان فقط خانواده خود را می بیند و با آنان بسیار محترمانه، مهربانانه و عادلانه رفتار می کند . اما در خارج محیط خانواده تمام صفات رذیله وجود دارد .

3- خود ملی : گاهی می بینیم كه خود توسعه پیدا کرده ، خود ملی می شود . افراد ملت در داخل خودشان مثل همان فرد در داخل خانواده اند كه نسبت به خانواده خودش راستگو است . نسبت به ملت خود امین است ، دزد نیست . در واقع برای شخص خودش دزد نیست، برای شخص خودش دروغ نمی گوید، ظلم نمی كند .این كه ما می بینیم امروز فرد نسبت به فرد ظلم نمی كند, ولی ملت ها بدترین اقسام ظلم را نسبت به ملل دیگر می كنند و این را هم زشت نمی دانند ناشی از همین فكر است. رجال درجه اول اروپا ظلم هایی را كه نسبت به ملل استعمار زده مرتكب شده اند برای خودشان افتخار می دانند همین فردی كه در داخل ملت و كشور خودش این قدر عادل و امین است و ممكن نیست كوچك ترین خیانت و عمل ضد اخلاقی بكند، وقتی كه پای ملتی دیگر به میان می آید می گوید این مفاهیم معنی ندارداخلاق آنها بر اساس منفعت خودشان است . الفاظ آنان تو خالی است و پشتوانه ندارد. اگر ایمان راستین نباشد، اخلاق پشتوانه مفهومی و اجرایی ندارد.

فرمایش کنونی من بیشتر در کشورهایی نمود داره که تفسیری از انسانیت بر مبنای منافع خود ارائه نمودند و با قدرتی که دارند به عناوین مختلف مانند حقوق بشر کشورهای دیگر را برای استعمار کردن تحت فشار قرار می دهند !!
انسانیت بدلیل نداشتن ابعاد مشخص و محدوده معلوم بهترین گزینه برای افرادیست که میخواهند از زیر بار بندگی خداوند شانه خالی کنند و به اعمال خود وجه و اعتبار بخشند . هر جامعه ی می تواند بر مبنای منافع خود انسانیت را تعریف نماید مثلا ما داریوش را بدلیل کشور گشایی ستایش می کنیم و از او بعنوان استوره یاد می کنیم ولی در پاسخ اینکه مردم کشورهای مورد تهاجم هم همین نظر را دارند یا نه؟ عاجزیم همین الان گروه داعش اعمال خود را انسانی ترین حرکت دنیا می پندارد !!! امیدوارم تونسته باشم منظورم رو برسونم . خلاصه کلام انسانیت محدوده ایست به وسعت منافع یک جامعه که حق دارد منافع جامعه کوچکتر یا ضعیفتر را پایمال کند . حکومت های اکثر کشوران دنیا دست قدرتمداران منفعت طلب هست و ما داریم درباره مردم عادی صحبت میکنیم ، نه سردمداران ایران , اروپا یا آمریکا و ...

وقتی معیاری برای سنجیدن اخلاق نباشد هر شخصی و هر جامعه ای می تواند خود را اخلاقی و انسانی معرفی نماید
مثال بنده هم واقعیت جوامع کنونی بود که زعم شما برداشت شخصیست !


http://s6.picofile.com/file/8243855342/851869_MhyS8gA9.jpg


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ


----------------------------------------
عضو باشگاه نویسندگان جوان
میهن بلاگ
----------------------------------------
ارزش هر کس به فکر
اوست نه به ظاهر او
------------------------------------
اگر زندگی شما ارزش زندگی
کردن را دارد، حتما ارزش
نوشتن را هم خواهد داشت
------------------------------------
این وبلاگ دلنوشته هایی
است از خودم می نویسم ...
گاهی از جنس روزمرگی ها
گاهی از مشکلات اجتماعی
گاهی از اتفاقات پیرامون
و گاهی از دلخوری ها ...
-------------------------------------
اگر کسی را نداشتی که
به او فکر کنی به اسمان
بیندیش زیرا درآن کسی
هست که به تو می اندیشد ...
خودمون رو وابسته به متغیری
به نام انسان نکنیم ...
اگردلت گرفت سکوت کن
این روزها کسی معنای
دلتنگی رانمیداند.
-----------------------------------------

مدیر وبلاگ : فرهاد مهدی
پیوندها
نظرسنجی
نظر شما در مورد وبلاگ ؟نظر شما در مورد وبلاگ ؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

AvaCode.69