زیر گذر زنـــــدگــــی ... !
" ایــن زنـــــدگــــی ِ مـن اســت ! "
 
 
شنبه 11 بهمن 1393 :: نویسنده : فرهاد مهدی

با سلام خدمت دوستان عزیز . اماری از مطالعه در ایران به دست اوردم که واقعا جای تاسف داشت ، خواهشا مطلب رو تا اخر بخونید . البته فکر نکنم بعضی ها حتی حوصله خواندن این  چندتا  خط رو هم داشته باشن .

اماری از میزان مطالعه ایران به صورت فردی و جمعی بدست امده که این میزان بسیار پایین است. در واقع جامعه ی ایران را می توان جامعه ی بی مطالعه دانست . جامعه ای که با کتاب قهر است . مردمی که ترجیح می دهند به جای خواندن بشنوند.

رئیس سازمان کتابخانه ملی ایران ، در اردیبهشت 87 گفته است : هر شهروند ایرانی در شبانه ‌روز تنها دو دقیقه از وقت خود را به خواندن کتاب اختصاص می‌دهد که این میزان در مقایسه با کشورهای توسعه یافته همانند ژاپن و یا انگلیس که سرانه مطالعه در حدود 90 دقیقه در روز است و یا در مقایسه با کشورهای در حال توسعه ای همانند ترکیه یا مالزی این عدد نزدیک به 55 دقیقه در روز است ، یک فاجعه است. بله ، سرانه مطالعه در ایران چیزی در حد فاجعه است ! این را از تعداد چاپ کتاب ها می توان فهمید . کتاب هایی با هزار ، دوهزار و در نهایت سه هزار عدد چاپ ، در یک جمعیت تقریبا هفتادو هشت میلیون نفری وضعیت نگران کننده ای را نشان می دهند . همین کتاب هایی که با این تعداد چاپ سال ها طول می کشد تا به فروش برسند . کتاب هایی که به فروش میرسند معلوم نیست که تا انتها خوانده شوند .

چرا مطالعه در ایران وضعیت ناامید کننده ای پیش رو دارد؟

دلایلی مانند : گران بودن کتاب ، فقدان وقت کافی برای مطالعه ، سرگرم شدن به مسایل جانبی و یا نبود کتاب مناسب برای سلیقه های مختلف . همه ی اینها می تواند باشد اما مسئله اصلی چیز دیگریست . بسیاری از  جوانان ها  را می توان در فضای مجازی مشاهده کرد که ساعت ها سرگرم ارسال پیامک به این و آن هستند و فراوانند افرادی که وقتشان را به تماشای تلویزیون اختصاص داده اند . قیمت بالا ی کتاب یا کمبود وقت و یا سختی دسترسی به کتاب نمی تواند توضیح خوبی برای میزان پایین مطالعه در ایران باشد . حقیقتا دلایلی را که عموما برای وضع مطالعه در ایران می شمارند ، نمی توان دلیل مناسبی محسوب کرد بلکه بیشتر بهانه جویی است .

 

مطالعه کار دشواری است ( برخلاف برداشت عمومی) خواندن مستلزم صبر و شکیبایی در برابر جملاتی است که به راحتی تن به فهم شدن نمی دهند . تنبلی ذهنی و بی حوصله گی های ناشی از حجم کار و مشغله های کثیری که برای گذران زندگی روزمره  بدان مشغولیم ، سبب می شود مطالعه را وقت گیر و حتی بیهوده تلقی کنیم .  چشم های ما به حروف عادت ندارند . به راحتی ساعت ها و ساعت ها حرف می زنیم و فیلم می بینیم و در کنار یکدیگر تخمه می شکنیم ، اما دقایقی مطالعه ما را خسته می کند. مطالعه کار دشواری است ، به ویژه برای فرهنگ ایرانی که هنوز در زمانه ی فرهنگ شفاهی به سر می برد . برای آنان که تحمل تامل اندیشه ، تفکر و مطالعه ندارند ، خواندن چه عذاب آور است.

 

دلیل دیگر برای کتاب نخواندن ما ریشه در تنبلی تاریخی ما ایرانیها دارد . بی حالی و تن آسایی در همه ی منافذ زندگی ما جریان یافته است. تنبلی و راحت طلبی باعث شده است اقتصاد و سامان اجتماعی مان با انواع آسیب ها روبرو شود. کافی است میانگین کار سودمند ایران را با کشورهای دیگر مقایسه کنیم تا این ادعا ثابت شود. وضع اداری نشان می دهد که میزان کار مفید به شدت پایین است .

 

کتاب نمی خوانیم زیرا بیش از حد ساده انگاریم , جنبش ساده سازی امور چون خوره همه ی زندگی فکری و عملی مان را از درون پوسانده است. فقط کافی است به سیاست ورزی ، دینداری و سایر عرصه های زندگی ایرانی ، نظری بیفکنید. گویی در چشم ما ایرانیان همه چیز بیش از اندازه ساده شده است . سیاست به سخنرانی ، دینداری به ریش و تسبیح و پیراهن سیاه و علم به برخی حفظیات تقلیل یافته است . ذهن بسیط ، همه چیز را ساده می کند تا بتواند آن را فهم کند زیرا اساسا قادر به درک پیچیدگی ها نیست، از این رو است که از اهل تحلیل به تمسخر یاد می شود و روشنفکران به منزله ی برهم زنندگان نظم ساده ی زندگی و مزاحم هایی شناخته می شوند .کمتر کتاب میخوانیم زیرا فکر میکنیم با خواندن چند سطر از یک کتاب ، مملو از علم شده ایم ، می پنداریم قله های علم را فتح کرده ایم . با نوشیدن یک جرعه می ،  بد مستی می کنیم.  نقل می کنند طلبه ای تازه وارد به حوزه ی علمیه شده بود  ، پس از چند ماه تلاش، صرف افعال را حفظ کرده بود . روزی جلوی آیینه ایستاده بود و می خواند: ضرب، ضربا، ضربوا ... سپس با حالت اعجاب برانگیر و بهت آور به خود اشاره می نمود و زمزمه می کرد  یک سینه و این همه علم؟ 

 

کتاب نمی خوانیم زیرا ملتی توده وارهستیم . مشی و مرام ملت توده وار، پیروی و تبعیت و تقلید از دیگران است. از این رو کمتر می شود مسئولیت باورها و پنداشت های مان را بر دوش بگیریم . مسئولیت گریزی ، نشانه ی روشن جامعه ی توده وار است . انسان توده وار از خود می گریزد ، فردیتش را قربانی می کند تا امنیت به دست آورد. انسان توده وار عقلانیت خویش را فرو می نهد و مرید راستین رهبرانش می شود. کتاب، مسئولیت فهمیدن را به شخص خواننده کتاب وا می نهد. در حالی که پیش از این ، ادراک و فهم خویش را به دیگری واگذار کرده بود . نتیجه آن است که کتاب، پیش نیاز آزادی است . و بالاخره کتاب نمی خوانیم زیرا ارزش دانایی و آگاهی را نمی دانیم.

کتاب نمی خوانیم زیرا دانایی و آگاهی را کالایی فانتزی و غیر ضرور می دانیم . کمی توجه به مناسبات اجتماعی ، این نکته را یادآوری می کند که عنصر دانایی مولفه ی قدرتمندی محسوب نمی شود. گویی برای تنظیم روابط و مناسبات و حل منازعات ، به اندک دانایی قناعت کرده ایم و به کاربرد آن در زندگی باور نداریم.

 

شاید هم زندگی را آن گونه سامان داده ایم که دیگر نیازی به دانایی و آگاهی نداریم ...http://s5.picofile.com/file/8167495892/%D9%81%D8%B1%D9%87%D9%86%DA%AF_%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87_%D8%A7%D8%B2_%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8.jpg

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
درباره وبلاگ


----------------------------------------
عضو باشگاه نویسندگان جوان
میهن بلاگ
----------------------------------------
ارزش هر کس به فکر
اوست نه به ظاهر او
------------------------------------
اگر زندگی شما ارزش زندگی
کردن را دارد، حتما ارزش
نوشتن را هم خواهد داشت
------------------------------------
این وبلاگ دلنوشته هایی
است از خودم می نویسم ...
گاهی از جنس روزمرگی ها
گاهی از مشکلات اجتماعی
گاهی از اتفاقات پیرامون
و گاهی از دلخوری ها ...
-------------------------------------
اگر کسی را نداشتی که
به او فکر کنی به اسمان
بیندیش زیرا درآن کسی
هست که به تو می اندیشد ...
خودمون رو وابسته به متغیری
به نام انسان نکنیم ...
اگردلت گرفت سکوت کن
این روزها کسی معنای
دلتنگی رانمیداند.
-----------------------------------------

مدیر وبلاگ : فرهاد مهدی
پیوندها
نظرسنجی
نظر شما در مورد وبلاگ ؟نظر شما در مورد وبلاگ ؟جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

AvaCode.69